Tegoroczna jesienna edycja Programu Społecznik obejmowała kilka spotkań tematycznych, podczas których przetwarzaliśmy materiały z recyklingu i tworzyliśmy z nich praktyczne ozdoby. Gościliśmy ponownie w siedzibie TWK (Wielkopolska 32/u1).
Wszystkie warsztaty odbyły się we współpracy z Polskim Towarzystwem Walki z Kalectwem Oddział Wojewódzki w Szczecinie (TWK Szczecin) oraz z młodzieżą z Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymi.
Upcykling, czyli ekologiczne warsztaty międzypokoleniowe
To już drugi realizowany projekt w tym roku w ramach Społecznika. Pierwszy „Spotkanie tradycji z nowoczesnością, czyli międzypokoleniowe warsztaty kulinarno-rękodzielnicze” miał miejsce na przełomie kwietnia i maja, podczas którego tworzyliśmy przepiśniki i gotowaliśmy wspólne potrawy.
Tym razem skupiliśmy się na aspektach pro ekologicznych.
W planie warsztatów pojawiły się:
– torby na zakupy
– plastikowe nakrętki
– szklane słoiki
– metalowe puszki
Upcykling to forma recyklingu, gdzie nadaje się używanym i zużytym przedmiotom nowy i ozdobny charakter. Uczestnicy wykonali swoje prace, wykorzystując przedmioty z recyklingu, tworząc w ten sposób nowe, użytkowe przedmioty.
Torby na zakupy
Pierwsze zajęcia, które poprowadziłam, odbyły się pod koniec września z seniorkami z TWK, na których ozdabiałyśmy materiałowe torby. Korzystałyśmy z serwetek, farb i specjalnego kleju do tkanin. A co powstało? Znajdziecie w poprzednim artykule. Kolejne warsztaty odbyły się w listopadzie.
Breloczki z plastikowych nakrętek
Warsztat, który zaskoczył mnie wielką kreatywnością uczniów. Zaplanowałam proste breloczki z nakrętek i sznurka, które mieliśmy dodatkowo ozdabiać. Na spotkaniu uczestnicy wykazali się wielką inwencją twórczą i stworzyli nie tylko breloczki, ale również piękne minirzeźby zwierząt, podstawki i inne twory. Część elementów została sklejona i pomalowana, tworząc tym samym małe dzieła sztuki.
Lampiony ze słoików
Warsztat spodobał się tak bardzo, że słoiki ozdabialiśmy aż na dwóch spotkaniach. Przygotowałam na tę okoliczność różnego rodzaju preparaty – efekty szronu, lustra, mgiełki, pasty śniegowe, foremki i masę samoutwardzalną oraz przeróżne bazy i farby. Każdy uczestnik tworzył według własnego uznania. Powstały m.in. lampiony glamour z efektem lustra, leśne lampiony z dodatkiem mchu oraz świąteczne lampiony i ozdoby.
Piórniki z puszek
Tym razem wykorzystaliśmy różnego rodzaju puszki – po przetworach, kawie czy owocach. Ozdabialiśmy je papierem do scrapbookingu oraz różnymi dodatkami – wstążkami, koronkami, kwiatkami, dżetami. Puszki łączyliśmy klejem na gorąco i w ten sposób powstały piękne organizery na biurko, składające się z jednej lub kilku połączonych ze sobą puszek.
Podsumowanie
Warsztaty okazały się dla mnie dużym wyzwaniem, zarówno logistycznym jak i kondycyjnym. Za każdym razem grupa ok. 15 osób, w której każdy tworzy równolegle zupełnie coś innego i zwykle kilka osób potrzebuje mojego wsparcia jednocześnie. Jestem jednak mile zaskoczona efektami, jakie udało nam się wspólnie osiągnąć i stworzyć piękne prace. Warsztaty pokazały również wielką potrzebę prowadzenia zajęć plastycznych wśród młodzieży szkół średnich i ćwiczenia w ten sposób przez nich zdolności manualnych. Dotyczy to również seniorów, dla których jest to forma arteterapii i rehabilitacji. Z niecierpliwością wyczekuję wyników kolejnej edycji Społecznika. Być może spotkamy się ponownie.
Projekt sfinansowany z budżetu zadania publicznego pn. „Program Społecznik na lata 2022-2024”. Program zainicjowany przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza.