Już po raz trzeci spotykam się z seniorami w siedzibie Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem – Oddział Wojewódzki w Szczecinie na warsztatach w ramach Programu Społecznik. O poprzednich edycjach możecie przeczytać tutaj. Po raz kolejny pragniemy szerzyć ideę ekologii i przetwarzania surowców w myśl upcyklingu, czyli tworzenia rzeczy użytkowych z tych, które trafiłyby do kosza.

Kolejna edycja Programu Społecznik

„Kolorowy ogród – czyli warsztaty plastyczno-ekologiczne z elementami arteterapii” to cykl pięciu spotkań tematycznych, podczas których uczestnicy wykonają ozdobne przedmioty do swojego domu i ogrodu. Zajęcia odbywają się w poniedziałki w godzinach 12:30 – 15:00 w siedzibie TWK.

Co w planie?

Cz.I: doniczki – 18.03.2024 r. – wykorzystanie plastikowych i metalowych osłonek po doniczkach i ozdobienie ich różnymi metodami – mixed media i decoupage
Cz. II: torby materiałowe – 8.04.2024 r. – ozdobienie farbami i serwetkami w technice decoupage’u toreb materiałowych
Cz. III: ozdobne słoiki – 15.04.2024 r. – wykorzystanie słoików po przetworach i stworzenie z nich lampionów – świeczników poprzez ozdobienie ich farbami, masą i serwetkami,
Cz. IV: metalowe konewki – 13.05.2024 r. – ozdabianie metalowych konewek metodą decoupage i mixed-media
Cz.V: szklane butelki – 20.05.2024 r. – wykorzystanie szklanych butelek po napojach i stworzenie z nich kolorowych wazoników

Za nami pierwsze zajęcia

Pierwsze spotkanie odbyło się 18 marca z dosyć dużą grupą – aż 13 seniorek. Panie ozdabiały metalowe wiaderka i plastikowe doniczki z wykorzystaniem serwetek, papieru i wycisków z masy. Całość malowaliśmy i lakierowaliśmy.

Nowe umiejętności

Czego uczestniczki mogły się nauczyć się na moim warsztacie?

– poznać reguły ozdabiania i malowania śliskich powierzchni

– poznać preparaty dedykowane metalowym i plastikowym powierzchniom

– poznać metody pracy z masą samoutwardzalną i foremkami silikonowymi

– nauczyć się „wtapiać w tło” serwetkowe wzory

– poznać reguły zabezpieczenia pracy

– ozdobić własną doniczkę od podstaw i zabrać ją do domu

Piękne prace

Na moich warsztatach nigdy nie narzucam konkretnego projektu. Każdy ma dowolność w wyborze techniki, wzorów i kolorów. Jest to też dla mnie swego rodzaju wyzwanie, ponieważ muszę pomóc naraz kilku osobom, z których każda robi coś innego i jest na zupełnie innym etapie. Na szczęście tym razem panie były bardzo zdolne i potrzebowały tylko moich wskazówek i dostarczenia odpowiednich materiałów. Najwięcej czasu zajęło nam wyciskanie kwiatków, ponieważ foremki od Mila Projekt były przepiękne, jednak okazały się bardzo drobne i płytkie, co utrudniało nam robienie wycisków. Muszę pomyśleć o paście na przyszłość do płytszych wzorów.

Kolejne warsztaty

Drugie spotkanie przed nami – 8 kwietnia czekają nas torby materiałowe.

Stosowanie materiałowych toreb na zakupy zapobiega mnożeniu się plastikowych reklamówek i wspiera ochronę środowiska.

Używanie własnej i niepowtarzalnej torby, którą ozdobiło się samodzielnie to dodatkowa przyjemność.

Projekt sfinansowany z budżetu zadania publicznego pn. „Program Społecznik na lata 2022-2024”. Program zainicjowany przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza.

Możesz również polubić

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *